Jogosítvány, a bürokrácia, a pofátlanság és a lehúzás
Tudta azt valaki, hogy a jogsi érvényessége nem egy, hanem két dátumtól függ és ez a kettő még véletlenül sincs köszönő viszonyban egymással? Nem? És azt tudta valaki, hogy ha az egészségügyi érvényesség lejár, akkor az új dokumentum elkészítése után akkor is újat kell készíttetni, ha magának a jogsinak jár le az érvényessége? Érti ezt valaki?
Nekem két éve lejárt a jogosítványom egészségügyi érvényessége, amit nem vettem észre, mert ritkán forgatom a kezemben. De ha mégis vetek rá egy pillantást, akkor a hátlapot nem nézem meg, ahol apró betűkkel fel van vezetve az érvényesség. Egyik nap megállított a rendőr és felhívta a figyelmemet erre az apróságra. Ok, akkor csináltassuk meg.
Első utam a körzeti orvoshoz vezet, ahol a vizsgálatok után megkapom a papírt és egyben legombolnak rólam 6300 (!) forintot. Csak nekem tűnik ez túl soknak? Ok, 10 évre kapom meg, de akkor is. Papírral elcaplatok az utcában lévő okmányirodában, ami a kerületi rendőrséggel van egy épületben. Egy borvirágos arcú, igen kellemetlen modorú biztonsági őr eligazít, melyik sorszámot húzzam és várjak. Be sem mehetek magába a helységbe (???), hanem a rendőrséggel közös váróteremben kell álldogálnom. Nem értem, miért? Láthatóan kong az ürességtől az egyébként székekkel telepakolt ügyféltér. Vagy úgy vannak vele, nem jó, ha „bárki” bemehet, és ott várakozhat és ezért inkább senki ne lehessen odabent? Vagy a várakozó ügyfelek zavarják az alkalmazottakat? Vagy netalán volt egyszer valami balhé, ami miatt kiszorultunk az előtérbe?
Várakozás közben figyelem, ahogy egy nő az ebben a teremben lévő információs ablakban ülő alkalmazottal beszélget. Végül is, beszélgessenek, egyetlen ügyfél vagyok, aki ott van, biztosan ráérnek. Megy a diskurzus a magándolgokról, telik az idő: 5 perc, 10 perc. Megnézem a sorszámot, ami szerint senki nem várakozik előttem, de nem idegesítem magam, rutinos vagyok már a várakozásban. Elvégre magyar vagyok.
Amikor eltelik negyedóra, kínzó gyanú támad bennem, mely szerint: nem lehet, hogy pont annak a nőnek kellene engem kiszolgálnia, aki önfeledten cseveg az információs nővel? Ebben a pillanatban, kb. 15 perc várakozás után, az emlegetett nő elköszön és betér az okmányirodába. Ahogy leül (látom az üvegen át) azonnal megszólal a csengő, engem hívnak. Leülök elé, fürkészem az arcát, de szeme sem rebben: „jónapotkívánokmibensegíthetek?”
Ekkor nagy levegő vétel után úgy döntök, hogy nem jegyzem meg azt az „apróságot”, hogy megkönnyíthettük volna ezt, ha nem cseveg, ahelyett, hogy dolgozott volna és azt a ziccert is kihagyom, hogy megkérdezzem tőle: ugye jól kidumálta magát és esetleg nem zavartam-e meg nagyon a kedélyes beszélgetést.
Fényképet készít rólam, másik ablakhoz ülök: itt megy az ügymenet. Kapom a csekket, amelyen újabb 4000 forintot kell befizetnem. Rezignáltam átveszem, elsétálok a pár száz méterre odébb lévő kispostába, megyek vissza rögtön, jó idő van, miért is ne sétálgathatnék. Vissza persze nem lehet csak úgy bemennem, hanem – figyelem – visszatérő sorszámot kell váltanom, amit az eredeti sorszám bemutatása és persze némi sorban állás után kapok meg. Mert időközben egész sok ügyfél befutott, és tele az aprócska váróterem.
Ismét bejutok, megkapom az iratokat, és az infót, hogy az új jogosítvány három, (3, three, drei, tri) hét múlva lesz kész! Addig is kapok egy iratot, amivel vezethetek és remélhetőleg a rendőr nem cseszik ki velem és büntet meg.
Igen sok kérdés felmerült bennem ezzel kapcsolatban, de gondolom, aki ezt olvassa, az ugyanazt kérdezi. Hogy lehetséges mindez, így, ebben a formában 2009-ben Magyarországon? Valamint:
- Miért nem tüntetik fel az érvényességet egyértelműbben a jogosítványon?
- Miért ilyen magas a díj? Máshol, más országokban ez mennyi lehet vajon?
- Miért nem lehet bemenni az okmányiroda belső termébe?
- Kinek az agyában született meg a visszatérő sorszám intézménye? Fizetek neki egy sört, komolyan.
- Miért kell csekken befizetnem a díjat? (helyben, készpénz, bankkártya?)
- Miért csak három hét alatt készül el a jogsi?
- Miért engedhető az meg, hogy egy közalkalmazott hosszasan csevegjen, amikor láthatóan van ügyfél?
(Ok, az utolsóra nem várok választ?)
ui: még annyit, hogy a post írása közben folyamatosan Grafitember ide vonatkozó rajza járt az eszemben:-)
Címkék: bürokrácia, jogosítvány, önkormányzat
0 Comments:
Megjegyzés küldése
<< Home